Skip to content

34 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block167
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,995
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
36%
Improvement Value:$324,700
64%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+4.3%
2024$13,388+2.8%
2023$13,027+1.8%
2022$12,793+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920