Skip to content

485 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 25, 1997

Property Information

Block147
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
50%
Improvement Value:$185,900
50%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+4.2%
2024$9,965+2.7%
2023$9,701+1.8%
2022$9,530-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5123, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1920