Skip to content

252 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block411
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
54%
Improvement Value:$146,600
46%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+4.2%
2024$8,629+2.7%
2023$8,400+1.8%
2022$8,252+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5332, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1920