Skip to content

182 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block149
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
37%
Improvement Value:$324,200
63%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,299+4.2%
2024$13,721+2.7%
2023$13,358+3.9%
2022$12,856-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 9585, Page 860Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5287, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1968