Skip to content

186 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block149
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
39%
Improvement Value:$289,100
61%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,275+4.2%
2024$12,739+2.7%
2023$12,402+5.2%
2022$11,791-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 8884, Page 417NU CodeUndivided interest (8)Recorded12/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1968