Skip to content

163 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2012

Property Information

Block150
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,651
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
40%
Improvement Value:$288,600
60%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+4.2%
2024$12,908+2.7%
2023$12,566+1.8%
2022$12,345-10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,651DeedBook 7139, Page 46NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1925