Skip to content

179 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2013

Property Information

Block150
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
36%
Improvement Value:$336,600
64%
Total Assessment$529,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,794+4.2%
2024$14,196+2.7%
2023$13,820+1.8%
2022$13,577-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5211, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1925