Skip to content

161 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block150
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,178
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
36%
Improvement Value:$318,900
64%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,030+4.2%
2024$13,463+2.7%
2023$13,107+1.8%
2022$12,876+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925