Skip to content

159 W 31st StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block150
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-3U-NH

Assessment

Land Value:$195,500
42%
Improvement Value:$266,900
58%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,929+4.2%
2024$12,406+2.7%
2023$12,078+1.8%
2022$11,865-19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 158Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7461, Page 247Recorded2/5/2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5008, Page 122