Skip to content

7 East CtBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block150
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
36%
Improvement Value:$321,900
64%
Total Assessment$506,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+4.2%
2024$13,595+2.7%
2023$13,235+3.6%
2022$12,776-6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 9032, Page 414Recorded4/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968