Skip to content

41 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 11, 2001

Property Information

Block154
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
37%
Improvement Value:$332,500
63%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,757+4.2%
2024$14,161+2.7%
2023$13,786+1.8%
2022$13,543-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5839, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1957