Skip to content

684 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Oct 1, 2007

Property Information

Block154
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,455
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
44%
Improvement Value:$355,200
56%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,690+4.2%
2024$16,975+2.7%
2023$16,526+1.8%
2022$16,235-16.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 8345, Page 224Recorded10/5/2007

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5272, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1925