Skip to content

59-63 W 30th St(Unit C0204)Bayonne, NJ 07002

Built 1922

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block157
Lot15.01
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description5SMCONDO22U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
33%
Improvement Value:$174,300
67%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+4.2%
2024$6,960+2.7%
2023$6,776+1.8%
2022$6,656-17.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9089, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1922