Skip to content

59-63 W 30th St(Unit C0307)Bayonne, NJ 07002

Built 1922

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block157
Lot15.01
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description5SMCONDO22U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
31%
Improvement Value:$188,200
69%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+4.2%
2024$7,282+2.7%
2023$7,089+1.8%
2022$6,964-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 8995, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1922