Skip to content

97 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block157
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,923
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
45%
Improvement Value:$319,600
55%
Total Assessment$582,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,276+4.2%
2024$15,618+2.7%
2023$15,204+1.8%
2022$14,937-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925