Skip to content

83 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block157
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
40%
Improvement Value:$347,800
60%
Total Assessment$583,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,076+4.3%
2024$15,416+2.8%
2023$15,001+1.8%
2022$14,733+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,876DeedBook 9796, Page 770Recorded1/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920