Skip to content

44 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block159
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
51%
Improvement Value:$191,100
49%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+4.2%
2024$10,466+2.7%
2023$10,189+1.8%
2022$10,010-10.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9882, Page 981NU CodeFamily (1)Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9042, Page 169Recorded6/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955