Skip to content

510 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 12, 2022

Property Information

Block406
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
46%
Improvement Value:$199,400
54%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,076+4.3%
2024$9,658+2.8%
2023$9,396+1.8%
2022$9,226-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9662, Page 589NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964