Skip to content

36 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block159
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
51%
Improvement Value:$212,700
49%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+4.2%
2024$11,647+2.7%
2023$11,339+1.8%
2022$11,139-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9863, Page 906NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920