Skip to content

248 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block411
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
33%
Improvement Value:$347,600
67%
Total Assessment$522,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612+6.1%
2024$13,771+49.0%
2023$9,242+1.8%
2022$9,075+16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9727, Page 691NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9499, Page 379NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920