Skip to content

668-670 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block159
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,200
61%
Improvement Value:$282,800
39%
Total Assessment$731,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,439+4.2%
2024$19,613+2.7%
2023$19,094+12.0%
2022$17,054-28.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9476, Page 990NU CodeLeaseback (28)Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$577,000

From:

To:

DeedBook 8789, Page 774Recorded5/3/2011

Property Sale

SaleMulti
$577,000
DeedBook 8789, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1945