Skip to content

739 BroadwayBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block139
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
30%
Improvement Value:$615,800
70%
Total Assessment$876,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,513+4.2%
2024$23,522+2.7%
2023$22,899+1.8%
2022$22,496+30.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9084, Page 724Recorded12/8/2015