Skip to content

143 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block161
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$312,700
63%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,776+4.2%
2024$13,219+2.7%
2023$12,869+1.8%
2022$12,643-20.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925