Skip to content

131 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block161
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-F-D-3U-H-GB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$304,800
63%
Total Assessment$484,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,555+4.2%
2024$13,007+2.7%
2023$12,663-8.3%
2022$13,803+27.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 9651, Page 827NU CodePost-appeal (29)Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 9606, Page 48Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5963, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1925