Skip to content

78 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block162
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
48%
Improvement Value:$185,400
52%
Total Assessment$359,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049+4.2%
2024$9,643+2.7%
2023$9,388+1.8%
2022$9,222-7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5682, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1925