Skip to content

570 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block406
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
51%
Improvement Value:$178,600
49%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+4.2%
2024$9,694+2.7%
2023$9,437+2.0%
2022$9,256-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 9502, Page 722NU CodeNominal consideration (25)Recorded8/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920