Skip to content

46 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block163
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$349,300
66%
Total Assessment$529,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,799+4.2%
2024$14,201+2.7%
2023$13,825+1.8%
2022$13,582+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9453, Page 87Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9367, Page 90NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920