Skip to content

166 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block149
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
48%
Improvement Value:$204,300
52%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+4.2%
2024$10,566+2.7%
2023$10,286+1.8%
2022$10,105-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9534, Page 36Recorded2/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925