Skip to content

129 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block165
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$330,700
65%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,279+4.2%
2024$13,702+2.7%
2023$13,339+1.8%
2022$13,105+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 9257, Page 878Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 9001, Page 725Recorded10/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925