Skip to content

133 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$566,500
Last Sale Date
Jun 27, 2020

Property Information

Block165
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
33%
Improvement Value:$357,500
67%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,029+4.2%
2024$14,421+2.7%
2023$14,040+1.8%
2022$13,792+15.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$566,500

From:

To:

Sq Ft2,713DeedBook 9498, Page 899Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 9071, Page 732Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 6071, Page 11Recorded10/24/2002

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 6071, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1925