Skip to content

37 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block168
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
63%
Improvement Value:$91,600
37%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+4.2%
2024$6,643+2.7%
2023$6,467+1.8%
2022$6,353+26.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 9599, Page 718Recorded9/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920