Skip to content

78 E 24th St(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 8, 2023

Property Information

Block444
Lot16
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-4U-H-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
53%
Improvement Value:$122,400
47%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+2.4%
2024$7,080+2.7%
2023$6,893+1.8%
2022$6,772+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 9754, Page 637Recorded6/21/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 9582, Page 440Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 8264, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1920