Skip to content

45 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block168
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
62%
Improvement Value:$109,200
38%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+4.2%
2024$7,625+2.7%
2023$7,423+1.8%
2022$7,293-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,188DeedBook 9929, Page 844Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9902, Page 989NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920