Skip to content

40a E 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1954

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block168
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
49%
Improvement Value:$162,500
51%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,989+4.2%
2024$8,626+2.7%
2023$8,398+1.8%
2022$8,250+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9335, Page 584Recorded8/28/2018

Property Sale

Sale
$155,229

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9179, Page 524NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7490, Page 32Recorded3/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1954