Skip to content

74 E 23rd StBayonne, NJ 07002

Built 1964
Residential
Vacant

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block448
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
47%
Improvement Value:$167,700
53%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,768+4.2%
2024$8,414+2.7%
2023$8,191+1.8%
2022$8,047+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 7785, Page 189Recorded1/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 1964