Skip to content

22 E 29th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block168
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-6U-NH-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
45%
Improvement Value:$321,100
55%
Total Assessment$587,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,429+4.2%
2024$15,765+2.7%
2023$15,348+1.8%
2022$15,078+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$546,000

From:

To:

DeedBook 9007, Page 585NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/19/2014