Skip to content

15 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block172
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
63%
Improvement Value:$122,900
37%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+4.3%
2024$8,784+2.8%
2023$8,545+1.8%
2022$8,390-5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920