Skip to content

27 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block172
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
51%
Improvement Value:$201,400
49%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+4.2%
2024$11,054+2.7%
2023$10,761+1.8%
2022$10,572+26.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 7273, Page 109NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920