Skip to content

73 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block177
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
49%
Improvement Value:$198,000
51%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,860+4.2%
2024$10,421+2.7%
2023$10,145+1.8%
2022$9,966-18.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5511, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1925