Skip to content

72 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block177
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
59%
Improvement Value:$113,600
41%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+4.2%
2024$7,435+2.7%
2023$7,238+1.8%
2022$7,110+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9303, Page 947Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 7388, Page 339Recorded11/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1915