Skip to content

586 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block179
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
58%
Improvement Value:$146,100
42%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+4.0%
2024$9,920+2.6%
2023$9,673+1.8%
2022$9,506-35.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 7036, Page 141Recorded4/4/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5279, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1920