Skip to content

161 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block180
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
39%
Improvement Value:$302,500
61%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,840+4.2%
2024$13,281+4.7%
2023$12,679+1.8%
2022$12,452+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 9729, Page 277Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 9622, Page 602NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925