Skip to content

167 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block217
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HBG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,621
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$234,600
56%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,732+4.2%
2024$11,258+5.1%
2023$10,710+1.8%
2022$10,517-8.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920