Skip to content

546-548 Broadway(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block184
Lot8
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3C-10U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,200
81%
Improvement Value:$60,800
19%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,669+4.0%
2024$9,301+2.6%
2023$9,069+1.8%
2022$8,913-57.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 9783, Page 322NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920