Skip to content

546-548 Broadway(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block184
Lot8
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-3C-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
43%
Improvement Value:$84,400
57%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+4.2%
2024$3,974+2.7%
2023$3,868+1.8%
2022$3,800+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 9045, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1920