Skip to content

563 Avenue ABayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block186
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2.5S-F-C-3U-HG

Assessment

Land Value:$168,100
33%
Improvement Value:$341,500
67%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,248+4.2%
2024$13,673+36.1%
2023$10,046+1.8%
2022$9,869-23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9646, Page 12Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$161,825
DeedBook 5560, Page 222