Skip to content

172 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block186
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,896
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
34%
Improvement Value:$432,900
66%
Total Assessment$658,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,400+4.2%
2024$17,657+2.7%
2023$17,190+1.8%
2022$16,887+30.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$474,000

From:

To:

Sq Ft3,896DeedBook 9439, Page 281Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5390, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1925