Skip to content

200 Park Road(Unit C0402)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block186
Lot30
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-32U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,063
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
41%
Improvement Value:$153,500
59%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+4.2%
2024$7,003+2.7%
2023$6,817+1.8%
2022$6,697-21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 9161, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1989