Skip to content

200 Park Road(Unit C0407)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block186
Lot30
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-32U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
43%
Improvement Value:$161,300
57%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,893+4.2%
2024$7,574-4.6%
2023$7,943+1.8%
2022$7,803-18.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 9881, Page 656Recorded2/24/2025

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 9512, Page 827NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 9476, Page 188NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1989