Skip to content

171 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block186
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
51%
Improvement Value:$215,100
49%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,311+4.2%
2024$11,813+2.7%
2023$11,501+1.8%
2022$11,298+10.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 9219, Page 660Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 8939, Page 490Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 7756, Page 81NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1925